Help?   Sitemap   Contact
Items in Cart: 0   View Cart
AT CD/VinylOther CD/VinylClothingBooksDVD/VideoOtherSale
Subscribe to the AT newsletter:
virus373 CITIZEN FISH / LEFTOVER CRACK
Deadline
virus373 (2007) Black Vinyl LP - $10.00
iTunes emusic
2 1/2 years after "Fuck World Trade", Leftover Crack is back, this time teaming up with UK ska-punk legends Citizen Fish on this split LP!

"Deadline" features 5 brand new tracks from Citizen Fish and 6 from Leftover Crack. In addition to the new tracks each band saw fit to cover the other band's material so Citizen Fish covers both Leftover Crack and Choking Victim, while Leftover Crack does covers of both Citizen Fish and the UK's Subhumans! Guest vocalists include Jello Biafra and MDC's Dave Dictor, and the vinyl has a 16-page insert!

This is a co-release with Fat Wreck Chords, who are doing the CD. One of 2007's most anticipated punk releases!

"Bloody hell, this is so good. The 2 pre-eminent ska/punk powerhouses showcase 5 new tracks each (well, to be accurate, 6 from the 'Crack)- and in my humble opinion, this is as good as anything, if not better, than they've done heretofore. If that's not enough, each covers a classic from their current, and former (i.e. Subhumans and Choking Victim) incarnations. "Deadline" is quite superb, and quite restores one's faith in the power of crust and grubbiness! A match made in the heaven of your favorite squatted basement!"
- Maximumrocknroll

"I knew this would be an interesting follow-up split between these two bands. This is two ska/punk bands that I think really define the whole genre in both the American and European scenes. There is so much style about this and style is not generally a word I use when referring to ska/punk because way too many weak, phoney bands have blackened the whole genre, but this is a completely different league. The UK's CITIZEN FISH kick this off with their 7 tracks of unmistakable UK ska/punk with a very heavy emphasis on old fashioned punk rock that always keeps a heavy presence throughout and never gets drowned out by the brass. This is some of their strongest material to date, very riled up indeed. I was super looking forward to LEFTOVER CRACK who were always going to steal the show for me... they are just such an interesting band... so heavy and so purposely abhorrent. It's just fantastic and oozing with some real punk rock obnoxiousness. This is also some super-solid new material form this great band. What a split this is and how suited these bands are. The great thing is, both bands are political and agitated but so different in approach really. CITIZEN FISH are just quintessentially UK ska/punk and LEFTOVER CRACK are inescapably American but, as I said at the start of this review, both are at the top of their game no doubt. Great split."
- No Front Teeth

"FINALLY, after like 5 or 6 years of waiting, we get 5 brand new tracks from Citizen Fish!... Also included is a really funny intro to LOC's first song with Dave Dictor from MDC and a spoken word piece by Jello Biafra on their 2nd song 'Baby Punchers.' Highly recommended!"
- Profane Existence

"Před pár měsíci vydal Fat Mikeův label split CD dvou silně politickejch ska-punkovejch kapel. Řekl bych starších britskejch Citizen Fish, který zažívali svůj boom v 90.letech a v současnosti rozjetejch Leftover Crack z New Yorku. Vezmeme to tedy v tom pořadí, v jakym se kapely představujou i na CD: UK veteráni Citizen Fish mísej 2-tone ska s prvky klasickýho hardcore punku 80. a 90.let a nic naplat, ty Ostrovy jsou z nich cejtit na sto honů, kapely mimo UK takhle prostě nezněj. Dohromady je dal tušim v roce 1990 Dick Lucas (zpěvák Subhumans) a po těch letech jde s čistým svědomím říct, že CF rozhodně nebudou ten typ kapely, na který se negativně podepisuje zub času, alespoň zatím. Na svý půlce předkládaj celkem 7 válů, z čehož 5 je novejch a zbývající 2 jsou covery. Jeden je "Money" od Choking Victim (další kapela kytaristy Leftover Crack) a ten druhej, "Clear Channel (Fuck Off!)", příznačně právě od Leftover Crack (ta kytara v něm je prostě supr!). Co mě tady ještě na Citizen Fish zaujalo, je dokonalej zvuk, krásně rozeznatelný je i sebemenší sešlápnutí hajtky a ta basová linka, doprovázející 2-tone kytaru, paráda. Leftover Crack začínaj slovy "Pamatujete si tuhle?" Jasně že pamatujem, mrazivý intro z Fuck World Trade se vreje pod kůži každýmu. A pak už to jede. Oprsklej, drzej vokál alá rozmazlenej spratek, kterej je línej pořádně otvírat pusu natož gestikulovat a působí, jak kdyby zpěv bylo to poslední, co by se mu zrovna chtělo dělat. Do toho vychytaný melodie s takovym kouzlem, že hned podruhý co si tyhle songy pustíš, budeš si refrény broukat s kapelou a bude ti připadat, že je znáš už hafo let. Špinavej ska punk crust v podání týhle partičky prostě chytne, teď mě vlastně napadlo, že to je myslim jejich první nahrávka od tragický smrti bubeníka Brandona. Celkem 8 válů, z toho 6 novejch a pochopitelně stejně jako v případě CF dva covery - "Supermarket Song" od Citizen Fish a "Reason For Existence" od Subhumans. A co ten známej mluvící / rozčilující se hlásek v "Baby-Punchers"? No jasně, že je to Jello z Dead Kennedys a kromě něj tady u mikráku hostuje ještě Dave Dictor z M.D.C. Leftover Crack jenom potvrzujou svou pověst, jejich polovina mě baví mnohem víc, je živější, energičtější a chytlavější a proto doporučuju si i LP verzi (vyšla na Alternative Tentacles) pouštět v tomhle pořadí. Textově se zde probírá všechno, od ekologie, přes fízly / CIA a nenávist k bohatejm kids až po sejmutí systému. Nejlepší vály jsou podle mě "Baby-Punchers" a "Genocidal Tendencies", ale vybere si tady každej. Dobrej split!"
- Kids And Heroes

Search:

For:


1. "Working On The Inside" by Citizen Fish(2:43)
2. "Money" by Citizen Fish(2:01)
3. "Meltdown" by Citizen Fish(2:43)
4. "Getting Used To It" by Citizen Fish(2:30)
5. "Back To Square One" by Citizen Fish(3:00)
6. "Join The Dots" by Citizen Fish(3:08)
7. "Clear Channel (Fuck Off)" by Citizen Fish(2:30)
8. "L.O.C. Intro (B.D.C.)" by Leftover Crack(0:57)
9. "Baby Punchers" by Leftover Crack(3:29)
10. "Genocidal Tendencies" by Leftover Crack(3:22)
11. "...And Out Come The N-Bombs!" by Leftover Crack(2:13)
12. "Life Causes Cancer" by Leftover Crack(2:41)
13. "World War 4" by Leftover Crack(4:03)
14. "Supermarket Song" by Leftover Crack(2:15)
15. "Reason For Existence" by Leftover Crack(2:20)See more items by:
Choking Victim
Citizen Fish
Crack Rock Steady 7
Fat Wreck Chords
F-Minus
Leftover Crack
Dick LucasCitizen Fish
Leftover Crack
F-MinusHomeAT FAQSitemapContactOrder Info © 2004 Alternative Tentacles